X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Zmiany w ustawie o obowiązkowym ubezpieczeniu OC komunikacyjnym

2008-09-24 10:45 środa
zmiany w ubezpieczeniu oc
Grupa robocza ds. przeglądu prawa ubezpieczeń gospodarczych Rady Rozwoju Rynku Finansowego zakończyła prace. Jest szansa, że zaproponowane zmiany zaczną obowiązywać już od początku 2009 roku. Dla klientów oznacza to przede wszystkim mniej pułapek związanych np. z podwójną polisą.

Dwie umowy ubezpieczenia

Obecnie przepisy zakładają automatyczne przedłużanie się ubezpieczenia jeżeli nabywca pojazdu nie wypowie jej w ciągu 30 dni. Rodzi to wiele problemów, ponieważ nie każdy nabywca pamięta o złożeniu wypowiedzenia, a ubezpieczyciele nie respektują 30 dniowego okresu wypowiedzenia, jeżeli umowa ubezpieczenia kończy się przed jego upływem.

Po zmianach, zasada automatyzmu nie będzie obowiązywała w przypadku zakupu pojazdu. Umowa sprzedawcy będzie obowiązywała do końca okresu na jaki została zawarta, jednak nie przedłuży się na kolejne 12 miesięcy. Takie rozwiązanie zlikwiduje najczęstszą przyczynę występowania problemów z podwójnym ubezpieczeniem.

Zwrot zapłaconej składki

Po sprzedaży pojazdu, jeżeli nabywca nie kontynuuje polisy sprzedawcy, przysługuje zwrot niewykorzystanej składki. Dla ubezpieczenia autocasco zwrot przysługuje za każdy niewykorzystany dzień, natomiast przy ubezpieczeniu OC, za każdy pełny miesiąc. Osobie, która sprzeda samochód np. 1 czerwca, zwrot składki przysługuje dopiero od lipca.

Wypowiedzenie umowy

W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, która reguluje ubezpieczenie komunikacyjne OC, widnieje zapis, że wypowiedzenie umowy ubezpieczenia należy złożyć najpóźniej na jeden dzień przed końcem jej obowiązywania. Nie jest jednak uregulowany sposób złożenia wypowiedzenia – u agenta, w siedzibie ubezpieczyciela. Problemem jest również interpretacja daty dostarczenia przez ubezpieczycieli: jedni uznają, że datą dostarczenia jest data stempla pocztowego, inni za datę dostarczenia uznają datę złożenia wypowiedzenia w siedzibie ubezpieczyciela.
Zobacz także
« powrót do działu: Wiadomości
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Stałe elementy mieszkania - W ubezpieczeniach mieszkaniowych elementy zamontowane ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczenie.com.pl Największy portal ubezpieczeniowy w Polsce. Kompendium wiedzy o ubezpieczeniach. Ubezpieczenie zdrowotne, społeczne, OC i AC, mieszkania, domu, na życie, NNW, inwestycyjne, dla firm, ofe.
www.dlaagenta.pl Pierwszy w Polsce System Formularzy LEAD dla agentów Ubezpieczeniowych wszystkich towarzystw. System LEAD to prosty sposób współpracy agentów ubezpieczeniowych i klientów, którzy chcą nabyć polisę.
www.rankingofe.com.pl Notowania i Wyniki Otwartych Funduszy Emerytalnych. Porównanie OFE online. Fundusze: generali, axa, ing, polsat, nordea, allianz, aig, aegon, pzu, warta, aviva, pekao, pocztylion, bankowy.
www.agent-ubezpieczeniowy.com.pl Największy katalog agentów ubezpieczeniowych w Polsce. Agent ubezpieczeniowy Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Szczecin, PZU, Aviva, Warta...
www.smsprzypomnienie.pl Zamów bezpłatne przypomnienie SMS informujące o końcu ważności badania technicznego i polisy OC. Przypomnimy Ci o dopełnieniu koniecznych formalności.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.polisynazycie.com.pl Polisy na życie chronią Ciebie i Twoją rodzinę przede wszystkim od ryzyka nagłej, niespodziewanej śmierci. Ubezpieczenie na życie zagwarantuje spokój finansowy Twojej rodzinie.
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
www.ubezpieczenierolnicze.pl Ubezpieczenia dla rolników: KRUS, obowiązkowe, dobrowolne, z dopłatą skarbu państwa. Zamów ubezpieczenie.