X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Przedawnienie roszczeń o zapłatę składki lub jej raty z umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

2010-07-13 09:35 wtorek
Przedawnienie roszczeń o zapłatę składki lub jej r
Przykładem przerwania biegu przedawnienia może być więc skuteczne złożenie pozwu do sądu o zapłatę zaległej raty składki, złożenie wnioski o zawezwanie do próby ugodowej przed wniesieniem pozwu (art. 184 -186 k.p.c.), czy też przyznanie (oświadczenie) dłużnika w odpowiedzi na przedsądowe wezwanie do zapłaty o istnienia długu lub też prośba odroczenie zapłaty odsetek za zwłokę. Skutkiem prawnym przerwy biegu przedawnienia jest to, że po każdym przerwaniu, termin przedawnienia biegnie na nowo. Z tym że w przypadku dokonania czynności przed sądem  termin przedawnienia nie biegnie na nowo do czasu zakończenia tego postępowania.  Innymi słowy, wskutek przerwy w biegu przedawnienia nie można dla obliczania terminu przedawnienia doliczać okresu czasu, jaki uprzednio upłynął od dnia, w którym składka lub jej rata stała się wymagalna (miała zostać zapłacona).

Reasumując, jeżeli do konsumenta zostanie skierowane wezwanie do zapłaty przedawnionego, ale istniejącego roszczenia, to przysługują mu następujące środki działania:
  • podniesienie zarzutu przedawnienia - skuteczne podniesienie zarzutu przedawnienia jest możliwe po wszczęciu postępowania sądowego; jeżeli taki zarzut zostanie podniesiony w odpowiedzi na pozew lub w innym piśmie procesowym albo w sprzeciwie od nakazu zapłaty to sąd - stosownie do art. 117 § 2 k.c. - zostanie zobligowany do oddalenia powództwa; oczywiście w przypadku dobrowolnego wezwania do zapłaty dłużnik może złożyć oświadczenie, iż nie spełni takiego przedawnionego świadczenia, z jednoczesnym zastrzeżeniem, że w przypadku skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego nie zrezygnuje z uprawnienia do podniesienia zarzutu przedawnienia i taki zarzut podniesienie; w takim przypadku wydaje się mało prawdopodobne, aby wierzyciel, znając skutki podniesienia zarzutu w postaci oddalenia powództwa, zdecydował się na skierowanie sprawy do sądu;
  • zrzeczenie się z zarzutu przedawnienia - jeżeli dłużnik zrzeknie się zarzutu przedawnienia to sąd stwierdzi obowiązek zapłaty zaległej składki lub jej raty i taki wyrok będzie można skierować do egzekucji komorniczej; zrzeczenie się zarzutu przedawnienia może nastąpić przed wszczęciem postępowania sądowego w drodze złożenia stosowanego oświadczenia woli, które może być następnie wprowadzone do postępowania sądowego jako tzw. dowód z dokumentu prywatnego, lub też w piśmie procesowym w przypadku wszczęcia postępowania cywilnego;
  • dobrowolne spełnienie świadczenia przedawnionego - należy jednak wyraźnie podkreślić, że skutek zapłaty zaległego i  przedawnionego roszczenia ma charakter nieodwracalny, dłużnik nie będzie mógł skutecznie żądać zwrotu takiego długu, zgodnie bowiem z art. 411 pkt 3 k.c. „nie można żądać zwrotu świadczenia jeżeli zostało ono spełnione w celu zadośćuczynienia przedawnionemu roszczeniu";
Oczywiście wybór przedstawionych form działania należy pozostawić do dyskrecjonalnej decyzji dłużnika. Jednocześnie na uwadze należy mieć fundamentalną zasadę prawa umów jaką jest zasada pacta sunt servanda.

W świadomości konsumenta może zrodzić się pytanie, czy jeżeli w toku postępowania sądowego zostanie podniesiony zarzut przedawnienia roszczenia o zapłaty zaległej składki (jej raty) to czy sąd na pewno uwzględni ten zarzut i oddali powództwo. Dlatego też należy zarysowo odnieść się do zagadnienia, czy istnieją przypadki, w których sąd może zasądzić przedawnione roszczenie i na jakiej podstawie prawnej może nie uwzględnić podniesionego w toku postępowania sądowego zarzutu przedawnienia. Podniesione wątpliwości nie mają tu charakteru retorycznego, ponieważ zasady słuszności i uczciwości wymają w pewnych i wyjątkowych sytuacjach jakiegoś remedium, ażeby najwyższe prawo z powodu upływu okresu przedawnienia nie stało się najwyższą niesprawiedliwością (summum ius, summa iniuria).

Aktualne orzecznictwo, przy braku krytycznych uwag doktryny prawa cywilnego w tym zakresie, formułuje pogląd, iż sąd może zasądzić przedawnione roszczenie, nawet jeżeli dłużnik podniósł zarzut przedawnienia. Jednakże pogląd ten zakłada jednocześnie daleko posunięty rygoryzm co do wyjątkowości sytuacji mogących usprawiedliwiać nieuwzględnienie przedawnienia. Przykładem takich sytuacji może by zasądzenie przedawnionego roszczenia pomimo podniesienie zarzutu:
  • przedawnienia roszczeń wynikających ze zbrodni stalinowskich[7];
  • przedawnienia roszczeń z rękojmi w wyjątkowych okolicznościach, w których podniesienie zarzutu przedawnienia jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego[8];,
  • przedawnienia roszczenia podniesionego przez ubezpieczyciela - profesjonalistę, który wykazał rażąco niestaranne działanie[9];
  • przedawnienia roszczenia, gdy szczególny charakter roszczeń majątkowych związanych z wypadkiem przy pracy przemawia za ocenę zarzutu co do zgodności z zasadami współżycia społecznego[10],
  • przedawnienia roszczenia, gdy zarzut taki stanowi w okolicznościach konkretnej sprawy nadużycie prawa, o którym mowa w art. 5 k.c.[11]
Jeżeli zaś chodzi o udzielenie odpowiedzi na pytanie o podstawę prawną nieuwzględnienia zarzutu przedawnienia, to jedyną podstawą może być ocena zarzutu przedawnienia jako czynienia z przysługującego prawa użytku sprzecznego z zasadami, o których mowa w art. 5 k.c., tj. nadużycie prawa podmiotowego.

W zapytaniach i skargach kierowanych do Rzecznika Ubezpieczonych, w omawianych kwestiach, formułowane jest także pytanie, czy zakład ubezpieczeń lub firma windykacyjna może żądać zapłaty zaległej raty składki, jeżeli pojazd mechaniczny został zbyty w czasie obowiązywania umowy.

Zasadniczym skutkiem zbycia pojazdu mechanicznego, w trakcie obowiązywania umowy ubezpieczenia OC  jest to, że na nabywcę przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Jednakże ustawodawca unormował przypadki powstania  tzw. odpowiedzialności solidarnej zbywcy i nabywcy za zapłatę składki (jej raty) za udzieloną ochronę ubezpieczeniową. Ogólnie rzecz ujmując, solidarność dłużników polega na tym, że kilku dłużników zobowiązanych jest w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużnika zwalnia pozostałych (art. 366 k.c.). Innymi słowy, w przypadku solidarności dłużników to zakład ubezpieczeń lub firma windykacyjna, która „odkupiła" od ubezpieczyciela wierzytelność z tego tytułu - jako wierzyciel - decyduje, od którego dłużnika będzie żądać spełnia świadczenia. Zaspokojenie wierzyciela przez jednego z dłużników powoduje wygaśnięcie zobowiązania pomiędzy stronami. Otwiera ono jednak możliwość wzajemnych rozliczeń pomiędzy dłużnikami solidarnymi. Zgodnie z art. 376 k.c. jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, treść istniejącego między współdłużnikami stosunku prawnego rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach może on żądać zwrotu od współdłużników. Jeżeli z treści tego stosunku nie wynika nic innego, dłużnik, który spełnił świadczenie, może żądać zwrotu w częściach równych (np. w przypadku 2 dłużników solidarnych jest to ½ wartości spełnionego świadczenia).

« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Odstąpienie od umowy ubezpieczenia - każda osoba fizyczna ma prawo ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.